Press "Enter" to skip to content

Aj keby EÚ esperanto oficiálne uznala, bolo by možné zaviesť ho?

Postoj študentov

V Maďarsku sa 70-80% štátnych jazykových skúšok robí z angličtiny. Je však zaujímavé, že v súčasnosti, v roku 2004, je v početnosti jazykových skúšok na druhom mieste esperanto. A zatiaľ výuka nemčiny klesá a výuke francúzštiny, španielčiny, latinčiny, starej gréčtiny, taliančiny a ruštiny hrozí zánik.

Mnohí mladí sa učia esperanto, aby získali diplom z jazykovej skúšky. Volia tak preto, lebo vidia, že esperanto sa môžu naučiť za 10-20% z času, ktorý by potrebovali na zvládnutie angličtiny. Neskôr sa učia angličtinu, pretože sa od nich znalosť angličtiny požaduje. Sami hovoria: „Esperanto sa nehodí na budovanie kariéry, ale umožňuje získať body za skúšku“. Ak to bude pokračovať a ak sa bude počet používateľov kúsok po kúsku približovať ku kritickej mase, esperanto získa hodnotu aj v prípade kariéry.

Množstvo učiteľov

Zatiaľ ešte nie je dostatočný počet učiteľov esperanta, ale učitelia jazykov (okrem angličtiny) sa postupne stávajú nezamestanými a v priebehu 6 mesiacov sú schopní zvládnuť esperanto na takom stupni, aby ho mohli vyučovať.

—–
Prevzaté z www.lingvo.org

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *